A A A

Rybnik jest głównym ośrodkiem aglomeracji rybnickiej (670 tys. mieszkańców) i stolicą subregionu zachodniego województwa śląskiego, liczącą ok. 140 tys. mieszkańców (w 27 dzielnicach) i 150 km2 powierzchni. Miasto, które przecinają dwie rzeki – Ruda i Nacyna, leży na skraju Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, nieco ponad 100 km od Krakowa i niespełna 50 km od czeskiej Ostrawy. W odległości 15 km od północnych granic miasta przebiega autostrada A4 (Wrocław–Kraków), do której dojechać można drogą DK 78. Wzdłuż wschodniej granicy miasta budowana jest autostrada A1 (Północ–Południe), a wjazd na nią umożliwią 3 węzły autostradowe w pobliżu miasta.

Rybnik – miejscowość o 800–letniej historii, swoją nazwę zawdzięcza dużej ilości stawów rybnych, kiedyś nazywanych rybnikami. Od nich pochodzi również herb miasta – szczupak w niebieskim polu. Rybnik, kiedyś kojarzony głównie z przemysłem górniczym (pozostały dwie kopalnie), jest dziś centrum usług handlowych, administracyjnych i edukacyjnych. Jest  iedzibą ponad 50 szkół różnych szczebli oraz Zespołu Szkół Wyższych (filie trzech wyższych uczelni – Uniwersytetu Śl., Politechniki Śl. i Akademii Ekonomicznej), z prawie - tysięcznym środowiskiem akademickim.
W Rybniku warto obejrzeć: neogotycką bazylikę św. Antoniego, Rynek z malowniczymi kamienicami, Zalew Rybnicki z ośrodkiem sportów wodnych, plac  olności z nowoczesną fontanną, zabytkową kopalnię „Ignacy” z ponad 100–letnią maszyną parową i wieżą widokową, nowoczesny stadion żużlowy, sportowe lotnisko, „dinopark” i  wiele innych ciekawych miejsc. Rybnik słynie z zieleni i pięknych kwiatowych kompozycji, również na wysepkach rond, których w całym mieście jest aż 25! W mieście można zrobić  zakupy w dwu nowoczesnych galeriach handlowych w samym centrum miasta i kilku poza, przejechać ponad 100 km ścieżkami rowerowymi, pojeździć konno i polatać szybowcem lub portowym samolotem.

Rybnik jest miastem lubianym przez swoich mieszkańców i docenianym w ogólnopolskich rankingach, m.in. na najlepsze miejsce do mieszkania czy najlepiej arządzane miasto w Polsce. W ostatnich kilku latach ok. 30% budżetu przeznaczane jest na inwestycje. Rybnik jest też w czołówce miast efektywnie wykorzystujących środki europejskie - najwięcej na budowę sieci kanalizacyjnej, której powstanie będzie prawdziwym skokiem cywilizacyjnym. Rybnik to miasto kreatywnych ludzi – tu wciąż coś się dzieje, arówno w sferze społecznej, jak i kulturalnej. Po prostu miasto z ikrą! Więcej na stronie www.rybnik.pl