Polish (Poland)English (United Kingdom)

STOWARZYSZENIE


Pomys艂 za艂o偶enia organizacji pozarz膮dowej, kt贸ra w dziedzinie popularyzacji idei wsp贸艂pracy Rybnika z miastami europejskimi by艂aby partnerem w艂adz miasta, zrodzi艂 si臋 w czasie pobytu rybniczan w Dorsten. Tamtejsze Ko艂o Przyjaci贸艂 Rybnika w Dorsten, kt贸re dot膮d kontaktowa艂o si臋 g艂贸wnie z w艂adzami administracyjnymi, chcia艂o mie膰 w swoich dzia艂aniach r贸wnorz臋dnego partnera. Drugim powodem by艂a rosn膮ca wci膮偶 liczba miast zaprzyja藕nionych i partnerskich Rybnika, a w zwi膮zku z tym potrzeba koordynacji niekt贸rych sfer wsp贸艂pracy i ch臋膰 w艂膮czenia si臋 wolontariuszy w rozw贸j mi臋dzynarodowych kontakt贸w miasta.

Stowarzyszenie Wsp贸艂pracy Mi臋dzynarodowej Rybnik-Europa zosta艂o zarejestrowane 5 sierpnia 1999 roku, tak wi臋c obchodzimy w roku 2009 jubileusz 10-lecia.

... wi臋cej

Sekcja niemiecka
W roku kalendarzowym 2010 Stowarzyszenie 鈥濺ybnik-Europa鈥 podj臋艂o si臋 nast臋puj膮cych dzia艂a艅:
Wsp贸lne sprawozdanie sekcji: niemieckiej i francuskiej

W dniach 17 鈥 21 czerwca 2010 r. odby艂a si臋 trzecia edycja DNI RYBNIKA. Jak w latach ubieg艂ych cykl imprez kulturalnych i rekreacyjnych obejmowa艂 ca艂e miasto. W programie przewidziano takie atrakcje jak: koncerty rockowe, muzyki powa偶nej, jarmark 艣l膮ski, korowody dzielnic rybnickich i wiele innych wydarze艅. Koordynatorem i organizatorem聽 Dni Rybnika by艂o Miasto Rybnik oraz podleg艂e mu instytucje. Nasze stowarzyszenie, zgodnie z wcze艣niejszymi ustaleniami, wzi臋艂o na siebie zadanie zorganizowania programu i pobytu dla zagranicznych delegacji z zaprzyja藕nionych miast. Do naszego miasta zjecha艂o ponad 150 os贸b z wielu kraj贸w Europy. Delegacji z Mazamet przewodzi艂 mer Laurent Bonneville, z Li茅vin wicemer Daniel Dernoncourt, z Dorsten wiceburmistrz Heinz Denniger, z Eurasburga burmistrz Michael Bromberger, z Larissy Lena Ksenopoulou, z聽 Newtownabbey zast臋pca burmistrza Vera McWilliam, z Karwiny zast臋pca primatora Dalibor Zavacky, z Baru zast臋pca mera Leonid Wojtowicz, z Iwano鈥揊rankiwska zast臋pca mera Jaros艂aw Jaczyszyn i z Topolczan primator Peter Bal谩z. Niestety w tym czasie delegacje z Rejonu Wile艅skiego (Litwa) oraz Saint Vallier (Francja) nie mog艂y wzi膮膰 udzia艂u. Cz艂onkowie oficjalnych delegacji z Niemiec, Francji, Irlandii Pn, Ukrainy, Czech, S艂owacji i Grecji mieli sw贸j indywidualny program: prezentacja wszystkich delegacji mia艂a miejsce w 鈥濻zkole Szafrank贸w鈥 (18.06), go艣cie zwiedzili Rybnik, pojechali 艣ladem najwa偶niejszych inwestycji w mie艣cie (19.06), odwiedzili r贸wnie偶 Muzeum Browarnictwa w Tychach (20.06). Uczestniczyli wsp贸lnie z rybniczanami w imprezach Dni Rybnika. G艂贸wnie jednak brali udzia艂 w cz臋艣ci przygotowanej przez nasze stowarzyszenie 聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽w ramach projektu 鈥濻ilesian Rybnik Invites 鈥 艣l膮ski Rybnik zaprasza europejskich przyjaci贸艂鈥.

Orkiestry d臋te z Dorsten, Eurasburga, Larissy i Lievin uczestniczy艂y w XIX Mi臋dzynarodowym Festiwalu Orkiestr D臋tych Z艁OTA LIRA. W Rybniku i kilku innych miastach wojew贸dztwa 艣l膮skiego wyst膮pi艂o 19 orkiestr, z czego w konkursie wzi臋艂o udzia艂 10 zespo艂贸w 鈥 z Niemiec (2), Francji, Czech, S艂owacji, Litwy, Ukrainy, Grecji, W臋gier i Polski. Zwyci臋偶y艂a orkiestra z Budapesztu 鈥濳eil Erno鈥 pod dyrekcj膮 Tibora Kovacsa, przyznano te偶 Z艂ote, Srebrne i Br膮zowe Pasma, wyr贸偶nienia indywidualne dla instrumentalist贸w oraz nagrod臋 dla najlepszego dyrygenta, kt贸r膮 otrzyma艂 dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii G贸rniczo鈥揌utniczej 聽w Krakowie Aleksander Fojcik. Festiwal zgromadzi艂 rekordow膮 liczb臋 zespo艂贸w tanecznych 鈥 do konkursu ma偶oretek, kt贸ry po raz pierwszy tego roku nosi艂 nazw臋 Otwarty Mi臋dzynarodowy Puchar Polski Ma偶oretek, przyst膮pi艂y 22 zespo艂y. Grand Prix i Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kat. starszej zdoby艂 Zesp贸艂 Taneczny 鈥濽艣miech鈥 z Tworkowa, w kat. m艂odszej zwyci臋偶y艂y ma偶oretki 鈥濵ichelle鈥 鈥 kadetki z Karwiny 鈥 ich starsze kole偶anki z tego samego miasta wywalczy艂y drugie miejsce. Sukces odnios艂y ma偶oretki 鈥濧stra鈥 z Niedobczyc, zdobywaj膮c w m艂odszej kategorii II miejsce. Zainicjowana przez Mariana Wolnego impreza rozwija si臋, a orkiestry prezentowa艂y w tym roku wyj膮tkowo wysoki poziom, co podkre艣li艂 przewodnicz膮cy jury prof. Alojzy Kopoczek.

Oficjalne delegacje uczestniczy艂y w programie przygotowanym przez nasze stowarzyszenie: 18 czerwca (godz. 12.00) dokonano otwarcia wystawy malarskiej w Rybnickim Centrum Kultury. Zaprezentowane zosta艂y prace plastyczne artyst贸w z niemieckiego Eurasburga. Uczestnicy wernisa偶u mieli okazj臋 ogl膮da膰 wzorowane na s艂awnej 鈥瀞zkole monachijskiej鈥 olejne miniatury Petera Lugera, delikatne akwarele Lilo Webera oraz wymagaj膮ce prawdziwej benedykty艅skiej cierpliwo艣ci malarstwo nawi膮zuj膮ce do 艣redniowiecznej sztuki iluminacji ksi膮偶kowych Klausa Dietera Kohlera. Wystaw臋 otwiera艂 osobi艣cie Peter Luger w towarzystwie prezydenta Adama Fudalego oraz burmistrza Michaela Brombergera i przewodnicz膮cej zaprzyja藕nionego stowarzyszenia z Eurasburga -Rosemarie Tr枚scher. Wystawa zako艅czona zosta艂a dopiero 28 czerwca 2010 r.

Kolejnym punktem programu (18.06) naszego projektu by艂a debata pt. 鈥濽b贸stwo w zjednoczonej Europie XXI 鈥揻akt czy mit鈥 z udzia艂em delegacji z Dorsten 鈥 wiceburmistrz Heine Denniger i przewodnicz膮cy stowarzyszenia Ko艂a Przyjaci贸艂 Rybnika 鈥 Hans 鈥 Joachim Thelen, Eurasburga 鈥 burmistrz Michael Bromberger i przewodnicz膮ca stowarzyszenia Rosemarie Tr枚scher, Mazamet 鈥 mer Laurent Bonneville i przewodnicz膮cy stowarzyszenia Jacques Beaulieu orazi Rybnika - przewodnicz膮cy stowarzyszenia Roman Widerski, koordynator Arkadiusz Skowron oraz opiekunowie i t艂umacze naszego stowarzyszenia. Debata by艂a prowadzona w j臋zyku francuskim. Z dyskusji wynika艂o, 偶e we wszystkich krajach, r贸wnie偶 tych uwa偶anych za bogatsze, istniej膮 dysproporcje i obszary biedy. Dyskutanci dzielili si臋 do艣wiadczeniami w rozwi膮zywaniu tego problemu. Jednak uwarunkowania ekonomiczne i prawne w ka偶dym kraju, a nawet Landzie (Bawaria, Pn. Nadrenia Westfalia) nie pozwoli艂y wyci膮gn膮膰 jednoznacznych wniosk贸w. Bezpo艣rednio po debacie uczestnicy zostali zaproszeni na uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomi臋dzy naszym stowarzyszeniem a odpowiednikami z Francji. Dokumenty sygnowali przewodnicz膮cy Stowarzyszenia Rybnik鈥揈uropa Roman Widerski聽 oraz Jacques Beaulieu z Mazamet i wicemer Li茅vin Daniel Dernoncourt. Asystowali prezydent Adam Fudali oraz mer Mazamet Laurent Bonneville. T膮 podnios艂膮 uroczysto艣膰 zako艅czono najwa偶niejszym punktem niniejszego projektu tj. Mi臋dzynarodowym Wieczorem Integracyjnym, kt贸ry odby艂 si臋 w sali Cechu Rzemios艂 R贸偶nych. W spotkaniu wzi臋艂o udzia艂 oko艂o 250 os贸b, w tym delegacje oficjalne, cz艂onkowie orkiestr d臋tych oraz w艂adze Rybnika i cz艂onkowie stowarzyszenia RYBNIK-EUROPA. Nast臋pnego dnia go艣cie na zaproszenie prezydenta miasta zwiedza艂y Rybnik i najwa偶niejsze inwestycje rowadzone w naszym mie艣cie. W godzinach popo艂udniowych nasi go艣cie brali udzia艂 jako jury w ocenie prezentacji dzie艂nic z okazji Korowod贸w, kt贸re s膮 ttradycyjnie oragnizowane w ramach rybnickich dni. W niedziel臋 (20.06) ch臋tni go艣cie z miast partnerskich skorzystali z zaproszenia na wycieczk臋 do Muzeum Browarnictwa w Tychach. Pierwotnie planowany by艂 wyjazd do Krakowa lub O艣wi臋cimia, jednak偶e ze wzgl臋du na napi臋ty program pobytu wycieczka musia艂 by膰 zrealizowana tego dnia do godziny 15.00. St膮d zmiana, ale sami uczestnicy chwalili sam wyjazd, kt贸ry by艂 przeprowadzony w taki spos贸b, 偶e podzielono uczestnik贸w w grupy j臋zykowe (francuski, niemiecki, angielski i rosyjski) tak aby odbi贸r by艂 jak najprzyst臋pniejszy dla zwiedzajacych.

Planowane wcze艣niej DNI DORSTEN w Rybniku, kt贸re mia艂y by膰 obchodzone w tych samych dniach co DNI RYBNIKA na wniosek stowarzyszenia Freundeskreis Rybnik e. V z Dorsten przeniesione zosta艂o na dni 12-15 czerwca 2010 r. Strona niemiecka dosz艂a do wniosku, 偶e przy tak bogatym programie DNI RYBNIKA obchody DNI DORSTEN zostan膮 鈥瀦ag艂uszone鈥 i ich wymiar w og贸le nie b臋dzie odczuwalny przez mieszka艅c贸w Rybnika. Z tego powodu stowarzyszenie z Dorsten zaproponowa艂o zorganizowanie cyklu koncert贸w orkiestry d臋tej Saint Antonius w weekend porzedzaj膮cy DNI RYBNIKA. Orkiestra koncertowa艂a o艣miokrotnie w czterech dzielnicach Rybnika, tj.: Niewiadomiu, Niedobczycach Maroko-Nowiny i centrum. Orkiestra sk艂ada艂a si臋 z 25 muzyk贸w, w tym dyrygenta. Przyjechali tak偶e I uczestniczyli czynnie tak偶e cz艂onkowie stowarzyszenia w liczbie 14 os贸b. Jednak偶e ze wzgl臋du na termin przeprowadzenia imprezy DNI DORSTEN nie s膮 brane pod uwag臋 przy rozliczaniu ninieszego projektu

Sprawozdanie przygotowa艂y Mariola Komarek i Katarzyna Jarska

 

Galeria

Sonda

Czy nowa strona internetowa jest lepsza od poprzedniej?
 

Wsp贸艂praca

Rybnik - miasto z ikr膮Fundacja Wsp贸艂pracy Polsko - Niemieckiej艢l膮skie. Pozytywna energia


newsletter

Wy艣lij nam sw贸j e-mail, my wy艣lemy ofert臋

2009 漏 Rybnik-Europa
Wszelkie prawa zastrze偶one

Statystyki odwiedzin: Google Analytics

Ods艂on : 189545

Projekt i wykonanie: