Polish (Poland)English (United Kingdom)

STOWARZYSZENIE


Pomys艂 za艂o偶enia organizacji pozarz膮dowej, kt贸ra w dziedzinie popularyzacji idei wsp贸艂pracy Rybnika z miastami europejskimi by艂aby partnerem w艂adz miasta, zrodzi艂 si臋 w czasie pobytu rybniczan w Dorsten. Tamtejsze Ko艂o Przyjaci贸艂 Rybnika w Dorsten, kt贸re dot膮d kontaktowa艂o si臋 g艂贸wnie z w艂adzami administracyjnymi, chcia艂o mie膰 w swoich dzia艂aniach r贸wnorz臋dnego partnera. Drugim powodem by艂a rosn膮ca wci膮偶 liczba miast zaprzyja藕nionych i partnerskich Rybnika, a w zwi膮zku z tym potrzeba koordynacji niekt贸rych sfer wsp贸艂pracy i ch臋膰 w艂膮czenia si臋 wolontariuszy w rozw贸j mi臋dzynarodowych kontakt贸w miasta.

Stowarzyszenie Wsp贸艂pracy Mi臋dzynarodowej Rybnik-Europa zosta艂o zarejestrowane 5 sierpnia 1999 roku, tak wi臋c obchodzimy w roku 2009 jubileusz 10-lecia.

... wi臋cej

Sekcja angielska

WARSZTATY GRUNDTVIGA. W dniach 21 鈥 30 czerwca 2010 Stowarzyszenie Wsp贸艂pracy Mi臋dzynarodowej RYBNIK-EUROPA, dzi臋ki wsparciu finansowemu Programu Uczenie si臋 przez ca艂e 呕ycie鈥 przeprowadzi艂o Warsztaty Grundtvig pod tytu艂em 鈥濸roud of Our Heritage鈥. Program tych Warsztat贸w edukacyjnych przewidywa艂 nauk臋 j臋zyka polskiego oraz poznanie 艣l膮skiej kultury i tradycji poprzez wycieczki edukacyjne.

W Warsztatach uczestniczy艂o 18 os贸b z 9-ciu kraj贸w UE, m.in. mieszka艅cy naszych miast partnerskich, 4 osoby z Dorsten , z Francji, Irlandii P贸艂nocnej, Hiszpanii, Litwy, 艁otwy, Rumunii, Turcji, Holandii.

Go艣cie z Europy zostali przyj臋ci w Urz臋dzie Miasta przez聽 Pani膮 Vice-Prezydent Kryszczyszyn, odwiedzili Muzeum Miasta, szko艂臋 muzyczn膮 i wzi臋li udzia艂 w koncercie w teatrze. Opr贸cz atrakcji naszego miasta, go艣cie zwiedzili zabytkow膮 Kopalni臋 鈥濭uido鈥 w Zabrzu, browar w Tychach, Zamek Pszczy艅ski, siedzib臋 Zespo艂u Pie艣ni i Ta艅ca 鈥炁歭膮sk鈥 w Kosz臋cinie, ta艅czyli w rytm muzyki kapeli g贸ralskiej w Beskidzie 艢l膮skim.

Dla cz艂onk贸w naszego Stowarzyszenia Warsztaty by艂y znacz膮cym do艣wiadczeniem integracji europejskiej oraz wewn膮trz organizacyjnej. Brali艣my udzia艂 w przygotowaniach, towarzyszyli艣my naszym go艣ciom podczas codziennych warsztat贸w tandemowych, wyjazd贸w edukacyjnych oraz imprez, go艣cili艣my ich w naszych domach. Cz艂onkowie Stowarzyszenia po raz pierwszy spotkali si臋 z tandemowym sposobem uczenia j臋zyk贸w, tote偶 ju偶 na etapie przygotowa艅 zg艂aszali si臋 na szkolenia instrukta偶owe, chc膮c jak najlepiej pom贸c naszym go艣ciom w przyswajaniu j臋zyka polskiego.

Dzia艂ania Warsztat贸w zosta艂y opisane przez koordynator贸w w dw贸ch pracach wys艂anych na konkurs pt. 鈥濸ierwsza Liga Grundtviga鈥 zorganizowany z okazji 10-lecia dzia艂alno艣ci tej organizacji w Polsce. Praca pt. 鈥濨ezsenne noce pocz膮tkuj膮cej koordynatorki鈥 autorstwa Marii Margo艅skiej zosta艂a nagrodzona III nagrod膮 w kategorii 鈥濶ajlepszy pracownik鈥, a praca pt 鈥濪umni ze swego dziedzictwa 鈥 wydarzenie mi臋dzypokoleniowe鈥 napisana przez Marka Margo艅skiego, uzyska艂a III nagrod臋 w kategorii 鈥濶ajlepsza organizacja鈥.

Sprawozdanie przygotowa艂a Maria Margo艅ska

 

Galeria

Sonda

Czy nowa strona internetowa jest lepsza od poprzedniej?
 

Wsp贸艂praca

Rybnik - miasto z ikr膮Fundacja Wsp贸艂pracy Polsko - Niemieckiej艢l膮skie. Pozytywna energia


newsletter

Wy艣lij nam sw贸j e-mail, my wy艣lemy ofert臋

2009 漏 Rybnik-Europa
Wszelkie prawa zastrze偶one

Statystyki odwiedzin: Google Analytics

Ods艂on : 189549

Projekt i wykonanie: