A A A

alt  Miasto Rybnik zorganizowało już trzecią edycje DNI RYBNIKA. Nasze stowarzyszenie po raz pierwszy przyłączyło się do  tej imprezy jako partner społeczny. Naszym zadaniem było m.in. organizacja Dni Dorsten w Rybniku (12-15 czerwca) oraz Międzynarodowy Wieczór Integracyjny, jako kulminacja kilkudniowego pobytu naszych zagranicznych gości z miast zaprzyjaźnionych. A to poniżej realizacja naszych zamierzeń. Sponsorami tych wszystkich przedsięwzięć byli: Miasto Rybnik, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Komisja Europejska w ramach programu EUROPA DLA OBYWATELI.

Inauguracja DNI RYBNIKA odbyła się w niecodzienny sposób, bo DNIAMI DORSTEN. Nasi partnerzy z Północnej Nadrenii-Westfalii przywieźli orkiestrę dęta St. Antonius, która koncerowała na ternie kilku dzielnic od soboty 12.06 do poniedziałku 14.06. Szerzej o tym przedsięwzięciu w naszyma artykule pt. DNI DORSTEN zakończone.
alt

Dorsteńczycy na Rynku w towarzystwie Rybnickiego Bractwa Kurkowego przed mszą odpustowa w Bazylice pw. Św. Antoniego






















17 czerwca rozpoczynamy kolejne działania. W tym dniu przyjeżdzają do Rybnika malarz-amator Peter Luger z Eurasburga. Z pomoca pracowników RCK, kuratora wystawy Brygidy Przybyły przygotowana została wystawa, której uroczystego otwarcia dokonują prezydent Adam Fudali i władze gminy Eurasburg: Michael Bromberger - burmistrz i przewodnicząca stowarzyszenia partnerskiego Rosiemarie Troescher.

alt




od lewej: Brygida Przybyła, Marion Komarek (tłumacz), Adam Fudali, Peter Luger i R. Troescher













Księgę pamiątkowa wystawy prezentuje Burmistrzowi Eurasburga M. Brombergerowi (z prawej) autor prac malarskich.

alt







 Wystawa zakończona została 27 czerwca. Peter Luger i Helmut Steinberger (radny w
Eurasburgu) spakowali wszystkie prace malarskie i powrócili we wtorek na Bawarię.
















Kolejnym elementej trwajacych DNI RYBNIKA była debta pt. "Ubóstwo w zjednoczonej Europie w XXI wieku – fakt czy mit”. Spotkanie odbyło sie w siedzibie Fundacji CRIS "Buisiness for Future" przy ul Wysokiej.

alt




Ze strony niemieckiej: Heinz Denniger - przedstwicie Miasta Dorsten (drugi z lewej) oraz Hans-Joachim Thelen (pierwszy z lewej) - przewodniczący Koła Przyjaciół Rybnika w Dorsten oraz Burmistrz Eurasburga M. Bromerger i przewodnicząca Koła Roboczego w Eurasburgu - R. Troescher











Ze strony francuskiej

alt




Mer Mazamet - Laurent Bonneville (w środku) i przewodniczący stowarzyszenia Mazamet - Rybnik Jacques Beaulieu (trzeci z prawej). Debatę prowadzili: Katarzyna Jarska (pierwsza z prawej)  i Arkadiusz Skowron. Przy tłumaczeniu pomagała Elżbieta Paniczek.
















Podpisanie umowy partnerskiekj. Bezpośrednio po debacie nastapiło podpisanie umowy o współpracy pomiędzy stowarzyszeniemi z Rybnika oraz Mazamet i Lievin.

alt


Sygnatriusze umów o współpracy
- przewodniczący komitetu ds. Miast Bliźniaczych w Lievin - Daniel Dernoncourt (pierwszy zlewej)

- przewodniczacy stowarzyszenia RYBNIK-EUROPA - Roman Widerski (w środku)

- przewodniczący stowarzyszenia mazamet - Rybnik w Mazamet - Jacques Beaulieu (trzeci z prawej)

Uroczystość podpisania umów zakończył Wieczór Integracyjny z udziałem delagacji z wszystkich miast zaprzyjaźnionych, które brały udział w DNIACH RYBNIKA.
W sumie sali Cechu Rzemiosł Róznych popularnym Okrąglaku zgromadziło się ponad 120 osób. Mamy nadzieję, że przyszłości będziemy mieli jako stowarzyszenie podpisać dalsze umowy z partnerami społecznymi w Larissie, Newtonabbey, Topolcanach, Barze itd.